Dlaczego lepiej zezłomować stare auto niż je sprzedać ?

W dzisiejszych czasach sprzedaż starego auta może się okazać niekorzystna. Jak to ? Wielu z was pewnie zada to pytanie automatycznie. Przecież kwota sprzedaży różni się zazwyczaj o kilkaset zł od kwoty jaką można uzyskać za złomowanie tego pojazdu. A jednak trzeba brać pod uwagę także inne czynniki z tym związane. Sprzedaż auta nie jest już tak prosta i tania jak jeszcze parę lat temu. Teraz trzeba zarówno zainwestować czas jak i pieniądze. Oznacza to w praktyce że po przeliczeniu wszystkich nakładów oraz czasu jaki poświęciliśmy aby sprzedać stare auto może okazać się to ekonomicznie nieuzasadnione. Własnie tak. Jeżeli dotarłeś do tego momentu to czytaj dalej a wyjaśnimy wszystkie kwestie.

złomowanie auta

Dlaczego lepiej zezłomować stare auto ?

Złomując stare auto pozbywamy się problemu od ręki. Bez inwestowania czasu i pieniędzy. Za przykład możemy nam służyć zmyślone auto Ford Fiesta 1998 rok którego zamierzamy sprzedać za 1500 zł. Na jego sprzedaż będziemy musieli poświęcić około 2-3 miesięcy zapłacić za ogłoszenia około 100 zł, za polisę około 300 zł. Nasz nabywca wytarguje z ceny około 300 zł. W tym momencie z naszej pierwotnej ceny zostało już tylko 800 zł ! Do tego aby ktokolwiek kupił to auto musi ono posiadać przegląd techniczny za 100 zł oraz ubezpieczenia przy najmniej na 3 miesiące do przodu za 300 zł. Realny zysk nie licząc naszego straconego czasu to około 400 zł.

Przecież to niemożliwe aby złomowanie było bardziej opłacalne ?

Pomyśl na dodatek ile czasu i nerwów byś zaoszczędził złomując to auto od razu. Kwota jaką mógłbyś realnie otrzymać to około 300 zł ! Dodatkowo odzyskał byś polisę OC w kwocie około 500-600 zł za czas w którym auto było wystawione do sprzedaży i za te 3 miesiące do przodu. Auto nie musiało by także posiadać przeglądu technicznego. Niemożliwe w tym momencie staje się możliwe. Realnie kalkulując złomowanie samochodu jest bardziej opłacalne w przypadku starych pojazdów niż szukanie potencjalnego nabywcy. Dodatkowo odpadają również inne potencjalne problemy.

Odpadają Tobie inne problem które może stworzyć nabywca !

Nigdy nie wiadomo kto i po co kupi nasze stare auto. Bardzo możliwe że będzie z niego zadowolony i będzie go używał do końca. Nasz nabywca może się jednak okazać jednym z tych wiecznie niezadowolonych klientów, którzy za 5 zł oczekują cudów. W takiej sytuacji może nam nieźle umilić życie gdy jego drogocenny zakup nie będzie spełniał jego oczekiwań. Oczywiście jest to sytuacja hipotetyczna ale jak najbardziej może się zdarzyć. Po co więc walczyć i tracić nerwy i czas na to by otrzymać taką samą kwotę jak w przypadku złomowania. Na to pytanie musisz drogi kliencie odpowiedzieć sobie sam.