Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu. Jak to zrobić krok po kroku

W życiu każdego pojazdu dochodzi do momentu w którym samochód nie nadaje się już do dalszego używania lub naprawy. Jedni mają już dość swojego starego samochodu a dla innych może być on członkiem rodziny. Niezależnie jednak od tego czy cieszysz się z momentu zbycia pojazdu czy jest ci po prostu przykro że rozstajesz się z nim, jest to nieuniknione. W związku z tym trzeba będzie przeprowadzić procedurę z tym związaną. Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu jest ostatnim etapem tej procedury.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu

W celu zbycia pojazdu mamy praktycznie dwie możliwości. Sprzedaż auta lub złomowanie auta. W zależności od tego z której opcji skorzystamy to musimy inaczej przeprowadzić procedurę wyrejestrowania samochodu.

Jeżeli zdecydują się państwo na złomowanie auta to polecamy w tym celu naszą stację.

Zarówno sprzedaż samochodu jak i jego zezłomowania umożliwia nam skuteczne z punktu prawa pozbycie się niepotrzebnego lub niechcianego auta. Warto się jednak zastanowić kiedy lepiej jest skorzystać jednej a kiedy z drugiej opcji.

Kiedy warto zdecydować się a sprzedaż a kiedy lepiej zezłomować auto ?

W dzisiejszych czasach samochód nie jest już dobrem luksusowym. W każdej chwili możemy aktualny pojazd wymienić na inny. Często mamy więc do czynienia z sytuacją gdy nasz poprzedni pojazd z powodu awarii lub uszkodzenia nie jest już finansowo wart naprawy. Jeżeli naprawdę go lubimy i traktujemy jak członka rodziny, możemy go oczywiście naprawić ale jest to nieopłacalne. Niektóre pojazdy które mają potencjalnie większą wartość i są jeszcze stosunkowo nowe lub tylko lekko uszkodzone, można jeszcze sprzedać. Co jeżeli natomiast nasz pojazd jest już stary i zniszczony ? W takiej sytuacji nawet mimo wystawiania ogłoszeń i próby sprzedaży może się to po prostu nie udać. Dlatego w przypadku wielu starych i zniszczonych samochodów nie warto inwestować swojego czasu ani pieniędzy w taką sprzedaż. W takiej sytuacji od razu warto sięgnąć po złomowanie aut. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozstaniemy się z samochodem szybko i wygodnie.

Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu lub sprzedaży

W zależności od tego z której możliwości zbycia pojazdu skorzystaliśmy musimy dopilnować odpowiednich formalności. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku powinniśmy zgłosić się do wydziału komunikacji gdzie zarejestrowany było nasze auto.

W przypadku sprzedaży:

w momencie zbycia pojazdu sporządzamy umowę kupna-sprzedaży

z umową zgłaszamy się w wydziale komunikacji i zgłaszamy zbycie auta

podobnie z umową zgłaszamy zbycie auta w firmie ubezpieczeniowej

W przypadku złomowania:

w momencie przekazania pojazdu do stacji demontażu otrzymujemy stosowne zaświadczenie

z zaświadczeniem o demontażu, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i tablicami rejestracyjnymi, udajemy się do wydziału w celu wyrejestrowania pojazdu i skreślenia go z ewidencji pojazdów

zgłaszamy się też do firmy ubezpieczeniowej w celu rozwiązania umowy ubezpieczenia OC

W obu przypadkach należy zadbać o to aby dopełnić całej procedury. Jest to bardzo ważne. Jeżeli nie dopełnimy niezbędnych formalności to według ewidencji pojazdów cały czas będziemy właścicielem i będziemy zobowiązani płacić OC.

Jakie dokumenty należy posiadać aby bez problemu dokonać zarówno sprzedaży jak i zezłomowania auta:

Jeżeli chcemy zbyć pojazd poprzez sprzedaż lub złomowania to musimy przestrzegać ściśle pewnych procedur. W związku z tym do sporządzenia niezbędnych dokumentów potrzebne są nam następujące rzeczy:

dowód rejestracyjny pojazdu

karta pojazdu

tablice rejestracyjny

pojazd z czytelnym numerem nadwozia

właściciel z dowodem tożsamości lub osoba pisemnie upoważniona

Zarówno w przypadku sprzedaży samochodu jak i złomowania lista wymaganych dokumentów jest mniej więcej taka sama. Oczywiście w praktyce zdarzają się różne sytuacje w których może okazać się iż któregoś dokumentu nie ma. W niektórych przypadkach brak tego dokumentu da się łatwo rozwiązać, w innym przypadku może być on jednak poważnym problemem.

O tym kiedy najczęściej występują komplikacje piszemy tutaj: 5 powodów gdy złomowanie pojazdów jest niemożliwe lub mocno utrudnione. Warto przeczytać ten artykuł aby zapoznać się z najczęściej występującymi problemami.

Oczywiście warto w każdym przypadku dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty i dopełnić wymaganych prawem formalności.

Czym różni się złomowania do sprzedaży auta ?

Zarówno sprzedaż auta jak i jego zezłomowanie ma swoją specyfikę. W przypadku sprzedaży samochodu, przekazujemy go nowemu nabywcy wraz ze wszystkimi dokumentami w celu dalszego użytkowania:

przekazujemy dowód rejestracyjny

kartę pojazdu

tablice rejestracyjne

jedną kopię sporządzonej umowy

Nowy nabywca pojazdu udaje się wraz z otrzymanymi dokumentami do wydziału komunikacji i przerejestrowuje pojazd na swoje dane w ciągu 30 dni. Zmianę danych powinien zgłosić także do firmy ubezpieczeniowej. Później może już bez przeszkód używać pojazdu. Tak powinna wyglądać cała procedura.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na złomowanie samochodu to procedura wygląda inaczej. W tym przypadku powinniśmy postępować inaczej:

dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablica okazujemy firmie która złomuje nasz samochód yyyyy knlmn iouidfgvbvv

firma anuluje wszystkie dokumenty poprzez ucięcie narożników i przedziurawia tablice rejestracyjny

stacja demontażu wystawia nam stosowne zaświadczenie o przekazaniu pojazdu do kasacji

Później pozostaje nam już tylko zgłoszenie faktu kasacji pojazdu w wydziale komunikacji.

Dlaczego wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu jest ważne ?

Jeżeli przekazaliśmy nasz pojazd do stacji demontażu pojazdów to zapewne otrzymaliśmy od niej stosowne dokumenty. Ze swojej strony stacja zgłasza także fakt skasowania samochodu do wydziału komunikacji. My jednak też mamy swoje zobowiązania. Zgodnie z przepisami musimy dostarczyć w ciągu 30 dni zgłosić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. W wydziale komunikacji powiśmy więc przedstawić:

  • anulowany dowód i kartę pojazdu
  • unieważnione tablice rejestracyjne
  • zaświadczenie o demontażu

Na podstawie tych dokumentów jesteśmy w stanie dokonać ostatecznego i skutecznego wyrejestrowanie auta po złomowaniu. W ten sposób zniknie on z ewidencji pojazdów i nie będzie możliwości w żaden sposób przywrócenia go ponownie. Pojazd taki przestaje więc istnieć. Przekazując więc pojazd do kasacji mamy pewność iż nie zostanie on nigdzie użyty, nikomu przekazany lub sprzedany. Jest to więc bezpieczna opcja dla tych wszystkich osób które są świadome iż ich samochód nie nadaje się już do dalszego odsprzedania.

Na co zwrócić więc uwagę przy sprzedaży a na co przy złomowaniu ?

Jeżeli zdecydują się państwo na sprzedaż auta to należy zwrócić uwagę na to aby:

  • sporządzić dokładnie umowę kupna sprzedaży
  • dokładnie wpisać do umowy wszystkie dane nabywcy pojazdu
  • przekazać nabywcy wszystkie dokumenty i auto wraz z tablicami
  • dopilnować ze swojej strony zgłoszenia sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacji i firmie ubezpieczeniowej

Jeżeli chcecie państwo zezłomować auta to należy uważać na:

  • przekazać pojazd firmie która ma odpowiednie uprawnienia
  • uzyskać zaświadczenie o demontażu
  • zachować dokumenty i tablicę rejestracyjne
  • zgłosić złomowanie w wydziale komunikacji i oddać wszystkie dokumenty i tablice do pojazdu
  • zgłosić złomowanie w firmie ubezpieczeniowej

Jeżeli będą państwo pilnować obu tych procedur to w każdym wypadku unikniecie wszelkich kłopotów. Pamiętajcie więc iż wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu jak i po sprzedaży jest BARDZO WAŻNE i tego bezwzględnie dopilnować !