złomowanie auta dokumenty

Złomowanie auta dokumenty i formalności

W pewnym momencie życia każdego samochodu następuje chwila w której dalsze jego użytkowanie jest z jakiegoś powodu niemożliwe. W takiej sytuacji trzeba się zastanowić co dalej zrobić z niepotrzebnym samochodem. Warto wiedzieć że złomowanie auta lub jego sprzedaż jest możliwe o ile są do niego wszystkie niezbędne dokumenty. Jeżeli stoisz na tym etapie to pomyśl co możesz jeszcze zrobić ze swoim samochodem. Co właściwie mu dolega i z jakiego powodu nie nadaje się w tym momencie do dalszego używania. Masz kilka opcji:

 • doprowadzić samochód do stanu w którym będzie zdatny do użytku
 • sprzedać auto
 • zezłomować auto

Trzeba się jednak zastanowić nad tym co w danym momencie będzie opłacalne. Nie zawsze opłaca się sprzedawać lub złomować samochód który można jeszcze naprawić. Czasami warto to zrobić i używać go dalej. Czasem jednak naprawa przekracza wartość samochodu. W takiej sytuacji pozostaje już tylko pożegnać się z autem.

Złomowanie auta dokumenty które musisz mieć !

złomowanie auta dokumenty

Zapraszamy serdecznie również na nasz skup aut w Koszalinie i złomowanie aut Koszalin oraz całe województwo Zachodniopomorskie !

Jeżeli zdecydujesz się na złomowanie auta to musisz się liczyć z tym iż trzeba będzie przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty. Wiele razy dzwonią do nas różne osoby i pytają czy odbierzemy auta bez dokumentów. Odpowiedź naturalni brzmi nie. Nie ma możliwości żeby stacja zezłomowała auto do którego nie ma kompletu dokumentów. Jeżeli chcesz więc zezłomować auto to musisz mieć:

 • dowód rejestracyjny, zaświadczenie z wydziału komunikacji lub oświadczenie o zgubieniu
 • kartę pojazdu lub oświadczenie o zgubieniu
 • umowę kupna sprzedaży lub darowizny jeżeli auto było nabyte i nie przerejestrowane
 • akt dziedziczenia spadku jeżeli auto zostało nabyte poprzez dziedziczenie

Tylko na podstawie tych wszystkich dokumentów jesteśmy w stanie przyjąć samochód na złomowanie. Niestety jeżeli nie spełniasz tych warunków to będzie poważny problem z zezłomowaniem samochodu. Ze swojego doświadczenie wiemy iż inne zakłady również nie chcą przyjmować takich pojazdów. Jest to po prostu niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne aby zezłomować auto ?

Każda osoba która chce zezłomować pojazd musi udowodnić iż jest jego właścicielem. Nie ma w tym nic dziwnego. Każda stacja jest upoważniona aby odebrać auto tylko od prawowitego właściciela. Dlatego własnie komplet dokumentów jest tak ważny. Jeżeli chcesz więc nam przekazać pojazd to musisz posiadać dokument tożsamości. Dokument ten musi mieć ważność w momencie przekazywania pojazdu. Takim dokumentem jest dowód osobisty. Jeżeli twój dowód osobisty stracił już ważność lub jest nieczytelny to w takiej sytuacji z pomocą może przyjść paszport. Jeżeli osoba która chce nam przekazać pojazd nie potrafi udokumentować iż jest jego właścicielem to my niestety nie możemy przyjąć takiego pojazdu. Warto więc jeszcze przed przekazaniem pojazdu na złomowanie upewnić się iż mamy wszystkie dokumenty i jesteśmy w stanie udowodnić iż jesteśmy właścicielem danego pojazdu. Sytuacja jest pewna i bezpieczna jeżeli mamy w ręku dowód rejestracyjny wystawiony na nasze dany i dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego !

Czy złomowanie auta może przeprowadzić tylko właściciel umieszczony w dokumentach ?

Nie koniecznie. Jest możliwość aby pojazd został zezłomowany przez inną osobę. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować. Procedura jest prosta ale wymaga od państwa przygotowania wszystkich dokumentów dla osoby która pojazd będzie nam przekazywać. Jeżeli taka osoba nie jest umieszczona w dowodzie rejestracyjny to może pojazd złomować na podstawie:

 • umowy kupna sprzedaży
 • upoważnienia
 • umowy darowizny
 • aktu dziedziczenia

Każdy z tych dokumentów pozwala innej osobie niż właścicielowi z dowodu rejestracyjnego przekazać pojazd do stacji. Najważniejsza jest jednak ciągłość w poszczególnych dokumentach. Musimy mieć jasną sytuację prawną pojazdu. Należy to sprawdzić zanim zdecydujemy się przekazać pojazd do demontażu. Co jeżeli brakuje ciągłości lub nie posiadamy stosownych upoważnień lu innych dokumentów ? W takim przypadku nadal nie jesteśmy w stanie dokonać złomowania samochodu. Niestety takie są właśnie procedury. Dlatego tak ważne jest przechowywanie wszystkich dokumentów.

Na czym polega złomowanie auta i odbiór dokumentów przez osobę upoważniona ?

Jeżeli chcemy aby naszą sprawę załatwiła inna osoba to musimy przygotować się do tego formalnie. Nie jest to trudne ale należy przygotować niezbędne dokumenty. Jeżeli jesteśmy właścicielem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu to możemy w zrobić w prosty i wygodnie sposób. Nie musimy w tym celu odwiedzać żadnych urzędów ani notariuszy. Do wszystkiego wystarczy gotowe upoważnienie do złomowania. Taki dokument można zaleźć w internecie lub na naszej stronie. Należy go bardzo starannie wypełnić. Umieszczamy w nim takie dane jak:

 • pełne dane obu stron czy upoważniającego i upoważnionego
 • numery dowodów osobistych i numery pesel
 • dane pojazdu takie jak numer vin czy numer rejestracyjny

Wszystkie te dane należy wypełnić bardzo dokładnie sprawdzając czy nie ma żadnej pomyłki. Trzeba pamiętać iż przy takich procedurach jak złomowanie auta bardzo ważne jest to aby wszystko zostało poprawnie i bezbłędnie zrobione. W innym przypadku będziemy mieli problem z wyrejestrowaniem samochodu.

Dlaczego ciągłość umów w przypadku nieprzerejestrowania pojazdu jest ważna ?

Jeżeli pojazd był wielokrotnie sprzedawany to potrzebne są wszystkie umowy pomiędzy poszczególnymi osobami. Na czym dokładnie polega ciągłość umów ?

 • właściciel z dowodu czyli osoba A sprzedaje pojazd osobie B
 • osoba B sprzedaje pojazd osobie C

W tym przypadku potrzeba jest zarówno umowa pomiędzy właścicielem z dowodu rejestracyjnego czyli osobom A a osobom B jak również kolejna umowa między osobom B a osobom C która chce pojazd zezłomować. W tym przypadku powinniśmy posiadać 2 umowy kupna sprzedaży aby pojazd zezłomować. Oczywiście mogą się zdarzać sytuację gdzie umów będzie znacznie więcej. Wszystkie te umowy są niezbędne zarówno do samego złomowania auta jak i do późniejszego wyrejestrowania go w wydziale komunikacji. Bez ciągłości tych dokumentów nie jesteśmy w stanie nic zrobić z takim pojazdem. Niestety takie są Polskie przepisy i nie możemy postępować inaczej. Warto więc pilnować tych dokumentów i najzwyczajniej w świeci ich nie zgubić !

Czy złomowanie auta jest możliwe jeżeli zgubiliśmy wszystkie dokumenty?

O ile zgubienie samych dokumentów od samochodu nie jest jeszcze takim dużym problemem. To gorzej sytuacja wygląda już gdy zgubimy umowy nabycia pojazdu. Dokumenty typu dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu jesteśmy w stanie szybko odtworzyć w wydziale komunikacji. Jeżeli natomiast zgubimy wszystkie dokumenty łącznie z umowami to nie da się już tego łatwo załatwić ! W takiej sytuacji nie zezłomujemy nigdy takiego samochodu ! Oczywiście możemy spróbować dotrzeć do wszystkich poprzednich właścicieli i spróbować odtworzyć poprzednie umowy kupna sprzedaży. Jeżeli jednak było ich 5-6 i więcej to sytuacja może być naprawdę trudna. Uczulamy więc aby bardzo pilnować tych dokumentów aby w późniejszym czasie nie mieć poważnych problemów !