Czy można demontować części zanim przeznaczymy auto do kasacji ?
Wielu osobom wydaje się iż części z ich starego i zniszczonego samochodu są jeszcze warte bardzo dużo pieniędzy. Dlatego decydują się na samodzielne wyciąganie i sprzedawanie poszczególnych podzespołów. Oczywiście czasem może się okazać że niektóre elementy uda nam się sprzedać. Niestety w wielu przypadkach tak nie jest. Trzeba pamiętać o tym iż w większości trafiają na złom samochody które już rzeczywiście się do niczego nie nadają. Jeżeli ktoś oddaje auto do kasacji to często jest ono kilkunastoletnie i jego stan już dawno przestał być nawet zadowalający. Większość podzespołów jest zniszczona i zużyta. Dlatego demontaż części z takie samochodu i dalsza ich odsprzedaż może być bardzo trudny. O ile jeszcze niektóre elementy wnętrza lub plastiki nie podlegają szczególnej erozji to już części zawieszenia lub blacharskie wraz z wiekiem wyglądają coraz gorzej. W praktyce w większości przypadków sprzedaż części na własną rękę kończy się sprzedaniem paru elementów a reszta zalega.
Zapraszamy serdecznie również na nasz skup aut w Koszalinie i złomowanie aut Koszalin oraz całe województwo Zachodniopomorskie !
Czy demontaż części z samochody przed oddaniem auta do kasacji jest legalny ?
Z samej definicji demontaż pojazdu według ustawy o recyklingu powinien odbywać się w przeznaczonych do tego punktach. Dlatego własnie warto się nad tym głębiej zastanowić. Procedura została tak skonstruowana aby zapobiec samodzielnemu rozkładaniu samochodów w wielu miejscach. Należy pamiętać iż samochód nie składa się tylko z części. Posiada także wiele elementów które trzeba później zutylizować. Oznacza to że trzeba je bezpiecznie usunąć i przekazać do odpowiednich punktów. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie spełnić wszystkich warunków które oferuje stacja demontażu pojazdów. Należy także zdawać sobie sprawę z tego iż demontaż pojazdów we własnym zakresie jest nielegalny ! O ile jeszcze wydobycie paru części we własnym garażu może być jak najbardziej możliwe. To i tak w każdym przypadku pojazd przeznaczony już na złom powinien trafić do specjalistycznej stacji demontażu. Dlatego możliwe jest wyciągnięcie paru części i oddanie reszty pojazdu na złom.
Czy można przekazać zdekompletowane auto do kasacji ?
Kwestia samodzielnego demontażu samochodów jest bardzo ryzykowana. Jeżeli już podejmujemy się takiego zadania to powinniśmy być świadomi ryzyka jakie za tym idzie. Jeżeli zrobimy to na własnej posesji w zamkniętym garażu to małe jest prawdopodobieństwo że ktokolwiek będzie nas za to ścigał. Nie wolno tego robić w żadnym miejscu publicznym. Nawet na własnej posesji może jednak pojawić się spory problem jeżeli o naszej działalności dowie się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W takiej sytuacji gdy ktokolwiek doniesie iż przeprowadzamy taką procedurę i nielegalnie demontujemy części z posiadanego pojazdu z pewnością zostaniemy ukarani. Kara jest naprawdę spora i może wynosić od 10 tysięcy złotych do nawet 300 tysięcy. Nie mamy też możliwości jej uniknięcia. Kara jest nakładana administracyjnie. Dlatego warto mocno się nad tym zastanowić. Jeżeli w naszej okolicy posiadamy osoby które mogły by nam zaszkodzić to zdecydowanie warto zrezygnować z samodzielnego demontażu auta.
Jakie podzespoły można ewentualnie zdemontować zanim przekażemy auto do kasacji ?
Większość punktów rozbiórki pojazdów stara się odbierać samochody kompletne. Jeżeli w jakimś pojeździe będzie brakowało ważnych elementów takich jak silnik czy skrzynia biegów to zdecydowanie musimy się liczyć z tym iż będziemy musieli dopłacić do jego legalnego zezłomowania. Wynika to z tego iż stacje są zobowiązane do przyjmowania kompletnych pojazdów i muszą się wykazać odpowiednim poziomem odzysku. W tym celu muszą odzyskać jak najwięcej elementów z przyjmowanego samochodu i przekazać do ponownego odzysku. Taka sytuacja wpływa na to iż zależy im aby przyjmować od klientów tylko kompletne pojazdy. Każdy przyjęty niekompletny pojazd wpływa na spadek poziomu odzysku. Jeżeli stacja nie wykaże się odpowiednim poziomem odzysku to może popaść w kłopoty. Poziom recyklingu jest stale podwyższany. Oznacza to iż z roku na rok stacje muszą wykazać się coraz większą skutecznością. Jeżeli stacja nie wykaże się odpowiednią skutecznością i poziomem recyklingu to jest z tego tytułu karana.
Jakie więc elementy powinno posiadać auto do kasacji ?
Idealna sytuacja występuje gdy pojazd przekazany do kasacji jest w pełni kompletny. Oznacza to że posiada wszystkie elementy wyposażenia. Istotny jest nawet akumulator. Wszystko to wpływa na to czy dana stacja osiągnie odpowiedni poziom odzysku. Dlatego większość stacji przyjmuje tylko pojazdy które zgodnie z ustawą mają 90% masy własnej ujętej w dowodzie rejestracyjnym pod punktem G. Niektóre stacje demontażu nie chcą wcale przyjąć pojazdów które są rozkręcone, zdemontowane i nie posiadają ważnych elementów. Inne stacje są w stanie przyjąć takie pojazdy ale wymagają od osoby która przekazuje pojazd stosownej dopłaty. Kwota dopłaty jest różna i jest ustalany indywidualnie. Oznacza to że każda stacja może odchodzić do tego inaczej. W jednej dopłata może być wyższa a w innej niższa. W każdym przypadku warto więc podzwonić i popytać czy któraś ze stacji zdecyduje się na odbiór samochodu który nie jest już kompletny.
Czy więc zanim przekażemy auto do kasacji warto wyjąć z niego jakieś elementy ?
To zależy. Jeżeli nasze auto jest jeszcze stosunkowo nowe i miało wypadek to posiada części które potencjalnie mogą więc jakąś wartość. Wiedzą jednak o tym również i stacje demontażu. Dlatego jeżeli przekażemy im samochody które są źródłem cennych części zamiennych to możemy liczyć na znacznie lepsze warunki i odbioru. Za takie samochody większość stacji jeszcze płaci. Dlatego demontaż poszczególnych części i sprzedaż we własnym zakresie może być średni opłacalny. Szczególnie jeżeli mamy o tym średnie pojęcie. W wielu przypadkach może okazać się iż kwota jaką uzyskaliśmy ze sprzedaży tych części jest na tyle niska że lepiej było auto po prostu sprzedać stacji demontażu. Dodatkowo dochodzą także kwestie prawne, nielegalne wyciąganie części jak i zatruwanie środowiska. Rozbierając auto na własną rękę trzeba sobie zdać sprawę z tego iż później będziemy mieli problem z wyrejestrowaniem takie pojazdu.
Na jaką kwotę można liczyć oddając auto na złom ?
Wartość każdego samochodu jest ustalany indywidualnie. Każda kasacja ma pracownika który się tym zajmuje. Zazwyczaj jest to człowiek biegły w tej kwestii i potrafi celnie i trafnie określić czy dany pojazd jest potencjalnie jeszcze źródłem jakiegoś zysku. Dlatego jeżeli mamy nowsze auto to lepiej jest po prostu skontaktować się z kilkoma punktami i dowiedzieć się ile mogą zaproponować za nasze auto. Często po przeliczeniu tego za ile możemy sprzedać poszczególne części, naszego czasu na to przeznaczonego i pracy okazuje się że lepiej jest po prostu sprzedać auto do złomowania. W ten sposób dostajemy legalne dokumenty które umożliwiają jego późniejsze wyrejestrowanie i nie musimy także dalej płacić za auto polisy OC. Jeżeli rozkręcimy auto w garażu i nie mamy dokumentów zaświadczających o jego kasacji to nie jesteśmy w stanie rozwiązać polisy OC. Narażamy się w ten sposób na jej dożywotnie płacenie.