złomowanie samochodu ze zgubionymi dokumentami

Złomowanie samochodu z zagubionymi dokumentami ? Co trzeba zrobić ?

Jeżeli nasz samochód długo już stoi i całkowicie o nim zapomnieliśmy to może dojść do sytuacji w której w jakiś okolicznościach zagubimy dokumenty do niego. Czasem jest to także przypadek. Wielu osobom wydaje się iż nie jest to problemem, nie do końca jednak tak jest. Musimy brać pod uwagę iż gdy opłacamy polisę OC regularnie a autem się nie poruszamy to nic nam nie grozi. Problem jednak pojawi się w momencie gdy będziemy chcieli pozbyć się takiego samochodu. W takim właśnie wypadku okaże się iż firma która zajmuje się skupem lub złomowaniem samochodów nie chce od nas przyjąć auta do złomowanie ani na skup. Wtedy zaczynam zastanawiać się co zrobić w takiej sytuacji ? Jeżeli przecież nie zbędziemy pojazdu lub go nie zezłomujemy to nie mamy możliwości zlikwidowania polisy OC. Sytuacja nie jest jednak stracona. W niektórych przypadkach istnieje możliwość odtworzenia części dokumentów.

złomowanie samochodu ze zgubionymi dokumentami

Zapraszamy serdecznie również na nasz skup aut w Koszalinie i złomowanie aut Koszalin oraz całe województwo Zachodniopomorskie !

Złomowanie samochodu z zagubionymi dokumentami

Jeżeli do pojazdu którego chcemy się pozbyć nie posiadamy żadnych dokumentów musimy zdobyć ich wtórniki. Sytuacja jest dość prosta jeżeli zdążyliśmy przerejestrować samochód na siebie. Oznacza to że w zagubionym dowodzie rejestracyjnym widniało nasze nazwisko. W takiej sytuacji możemy w dość prosty sposób odtworzyć te dokumenty. Wystarczy tylko udać się do wydziału komunikacji w którym auto jest zarejestrowane i pobrać odpowiednie zaświadczenie z danymi pojazdu oraz naszymi jako właściciela. W tym momencie mamy potwierdzenie iż to my jesteśmy prawowitym właścicielem tego pojazdu. Takie zaświadczenie może być wystawione zarówno w celu sprzedaży jak i na zezłomowanie samochodu. Wydział komunikacji wystawia także specjalne zaświadczenie które są wydawane tylko w celu demontażu pojazdu. W takiej sytuacji musimy w urzędzie przedstawić iż nie zamierzamy danego pojazdu już sprzedawać tylko chcemy przeznaczyć go na złom. Wtedy otrzymamy stosowne zaświadczenie z którym możemy się zwrócić do odpowiedniej stacji demontażu pojazdów w celu zezłomowania samochodu.

Co jeśli nie posiadamy umowy kupna-sprzedaży samochodu ?

W takim wypadku niestety sprawa się bardzo mocno komplikuje. Często dzwonią do nas państwo i pytają co jeśli nie posiadają żadnych dokumentów od dopiero co kupionego pojazdu. Niestety nie mamy dla was dobrych informacji. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie pobrać z urzędu odpowiedniego zaświadczenie ponieważ aby je uzyskać trzeba przedstawić oryginał umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeżeli go nie mamy to niestety jesteśmy w kropce. Jedynym wyjściem z takiej opresji jest kontakt z osobą która sprzedała nam samochód. Niestety w tym wypadku musimy się do niej udać osobiście. Nie wystarczy nam bowiem ksero umowy kupna-sprzedaży aby uzyskać dokumenty z wydziału komunikacji. Istnieje również mała szansa iż poprzedni właściciel będzie chciał nam przekazać swój oryginał umowy. Jedynym ratunkiem jest więc sporządzenie umowy od nowa. Sporządzając umowę ponownie ważne jest to aby wpisać do niej wszystkie informacje idealnie tak samo jak w zagubionym egzemplarzu.

Mam zaświadczenie o zatrzymaniu dowodu od policji. Czy mogę z nim zezłomować auto ?

Jeżeli do państwa samochodu brakuje dowodu rejestracyjnego to może być problem z jego zezłomowaniem. W przypadku gdy brak jest dowodu rejestracyjnego, niektóre stacje odmawiają kasacji pojazdu. Sytuację może jednak uratować to iż auto posiada kartę pojazdu. W taki przypadku tam znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty. Oczywiście w trakcie przekazywania samochodu na złom sporządzony zostanie odpowiedni protokół w którym zostanie wpisana informacja iż klient nie posiadał dowodu rejestracyjnego do pojazdu. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na dalszą procedurę jego złomowania. Procedura wygląda tak samo i po jej przeprowadzeniu możemy bez żadnych przeszkód wyrejestrować auto w wydziale komunikacji jak i firmie ubezpieczeniowej. Jeżeli jednak auto nie posiadało karty pojazdu to mamy już większy problem. W takim przypadku również musimy uzyskać odpowiednie zaświadczenie z wydziału komunikacji. Nieistotne jest natomiast to że posiadamy zaświadczenie o zatrzymaniu dowodu od policji.

Co jeśli zagubiona została karty pojazdu ?

Karta pojazdu jest dokumentem którego nie posiada każdy samochód. Kiedyś nie była wydawana do pojazdów. Została dopiero wprowadzona później. Nie każdy pojazd więc ją posiada. Czy nasz samochód posiadał kartę pojazdu możemy dowiedzieć się z dowodu rejestracyjnego. Jest tam umieszczone informacja o tym czy dany pojazd miał wydaną kartę pojazdu i o jakim numerze. Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadamy karty pojazdu to sytuacja nie jest taka zła jak się może wielu osobom wydawać. Gdy posiadamy do samochodu dowód rejestracyjny to jesteśmy w stanie wyjść z takiej sytuacji obronną ręką. W takim przypadku po prostu musimy sporządzić odpowiednie oświadczenie o tym iż kartę pojazdu zagubiliśmy lub utraciliśmy. Nie ma to żadnych konsekwencji w momencie wyrejestrowania samochodu. Wszystko odbywa się normalnie i możemy przeprowadzić całą procedurę bez żadnych większych przeszkód. Większość firm oferujących złomowanie pojazdów jest przygotowana na taką sytuację i podpowie jak to zrobić.

Złomowanie samochodu a brak tablic rejestracyjnych ?

Niestety kradzież może zdarzyć się każdemu. Co więc zrobić jeżeli łupem złodziei padną nasze tablice rejestracyjne. W takim wypadku zdecydowanie warto takie zdarzenie zgłosić na posterunku policji. W taki właśnie sposób chronimy się przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Przecież nigdy nie wiadomo co stanie się z naszymi tablicami od samochodu. Bardzo możliwe iż zostaną wykorzystane do kradzieży paliwa na stacji lub w trakcie innych nielegalnych czynności. Jeżeli natomiast zamierzamy już zezłomować pojazd w którym ukradziono tablice to sytuacja nie jest zła. Dla stacji demontażu wystarczy tylko iż przedstawimy odpowiednie oświadczenie o tym iż nie jesteśmy w posiadaniu tablic ponieważ zostały utracone, skradzione. Nie musimy przedstawiać żadnych dokumentów z wydziału komunikacji ani potwierdzenia kradzieży z policji. Po prostu piszemy tylko oświadczenie. Zazwyczaj jest ono sporządzane już na miejscu w momencie odbioru samochodu. Złomowanie samochodu nie wymaga więc od nas w tej sytuacji dodatkowej wizyty w wydziale komunikacji.

Co jeszcze warto wiedzieć gdy chcemy przeprowadzić złomowanie samochodu ?

Jeżeli chcemy przeprowadzić złomowanie samochodu to musimy jeszcze mieć do dyspozycji parę dokumentów:

  • dowód osobisty (musi przedstawić właściciel)
  • upoważnienie (jeżeli kasujemy auto w imieniu innej osoby lub jesteśmy tylko współwłaścicielem)

Dodatkowo zdawany na złom pojazdu musi mieć czytelny numer nadwozia. Oczywiście nie może być żadnych śladów ingerencji w pole numerowe. Jeżeli więc posiadamy do pojazdu wszystkie dokumenty lub w przypadku braku uzyskaliśmy odpowiednie zaświadczenia nie ma przeszkód aby pozbyć się każdego samochodu. Oczywiście ich stan techniczny czy wizualny jest w większość obojętny. Ważne jest natomiast aby pojazd posiadał 90% masy która jest przedstawiona w dowodzie rejestracyjnym. Tylko w takim wypadku możemy oczekiwać tego iż stacja demontażu przyjmie od nas bez żadnego problemu nasz samochód. W innym kasacji niekompletnego pojazdu możemy spodziewać się tego iż będzie trzeba dopłacić do całej procedury.