samochód na złom

Czy samochód na złom musi posiadać ważne OC i przegląd ?

Jeżeli zamierzasz przekazać swój samochód na złom to prawdopodobnie jest on już w bardzo kiepskim stanie. Bardzo możliwe że nie chcesz już inwestować w niego wcale pieniędzy. W takiej właśnie sytuacji złomowanie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Przed złomowanie warto jednak wiedzieć jakich zasad należy przestrzegać i jakie formalności trzeba dopełnić. Dlatego warto zapoznać się z poniższym tekstem aby nie popełnić żadnych błędów. Szczególnie iż nieprawidłowe postępowanie zarówno przed jak i podczas złomowania pojazdu może okazać się kłopotliwe dla jego właściciela. W niektórych sytuacjach może skończyć się nawet sporą karą finansową. Warto więc wiedzieć co zrobić aby ustrzec się wszystkich związanych z tym komplikacji. Warto także wiedzieć jakie wymagania należy spełnić aby wszystko przebiegło bez żadnego problemu. Procedura jest stosunkowo prosta dla państwa lecz trzeba pamiętać o paru rzeczach. Wiele stacji nie informuje o tym swoich klientów. Później niestety może się to skończyć niemiłymi dla nich konsekwencjami.

samochód na złom

Zapraszamy serdecznie również na nasz skup aut w Koszalinie i złomowanie aut Koszalin oraz całe województwo Zachodniopomorskie !

Czy samochód na złom musi posiadać przegląd techniczny ?

Sprzedając auto na złom nie musimy się za bardzo przejmować jego stanem technicznym i wizualnym. Większość skupów i złomowisk nie robi żadnych problemów i przyjmuje samochody w każdym stanie. Trudno w takiej sytuacji wymagać od właścicieli aby oddawali auta sprawne i z ważnym przeglądem technicznym. Nie ma także żadnych przepisów które to nakazują. Oznacza to w praktyce że jeżeli przegląd techniczny twojego samochodu skończył się już dawno temu to nie musisz się tym wcale przejmować. W takiej sytuacji problemem może być tylko dostarczenie samochodu o własnych siłach do naszego punktu. Ponieważ staramy się zawsze wychodzić na przeciw oczekiwaniom naszych klientów to wprowadziliśmy całkiem darmową możliwość odbioru samochodu z pod twojego domu. To bardzo dobre rozwiązanie na wszelkie niesprawne, uszkodzone i nie posiadające już przeglądu samochodu. Ty dzwonisz a my przyjeżdżamy i odbieramy twoje auto z pod domu naszą lawetą.

Czy pojazd przeznaczony na złom musi być sprawny ?

Niektóre osoby chcą samodzielnie odstawić samochód i odbyć nim jeszcze ostatnią podróż. Rozumiemy to ponieważ przez wiele lat użytkowania samochód może stać się prawie członkiem naszej rodziny. Bez problemu udostępniamy więc możliwość dostarczenia samochodu we własnym zakresie. Jeżeli jednak państwa samochód jest niesprawny, powypadkowy lub uszkodzony to także nie jest to żaden problem. Żadne przepisy prawa nie regulują w jakim stanie powinie być pojazd który jest dostarczany na złomowisko. Może być on zarówno sprawny jak i niesprawny. W przypadku niesprawnego samochodu warto do nas zadzwonić i zapytać o możliwość odbioru go z pod domu. Udostępniamy taką możliwość naszym klientom od wielu lat. Posiadamy specjalistyczny transport dla takich własnie samochodów. Dzięki takiemu rozwiązanie mogą państwo bez problemu oddać nam nawet mocno zniszczony, stary i uszkodzony samochód bez konieczności dostarczania jego do nas. My sami zajmiemy się wszystkim. Warto więc dzwonić i pytać o taką opcję.

Czy mogę zrezygnować z polisy OC jeszcze przed oddaniem auta na złom ?

Wiele osób ma dość opłacania swojego starego i niesprawnego samochodu. Przecież od długiego czasu i tak nie porusza się on po drogach publicznych. Wypowiadają więc polisę OC aby zmniejszyć koszty jego przechowywania. Nie mają jednak świadomości tego iż takie postępowanie może być dla nich bardzo kłopotliwe. Każdy zarejestrowany na terytorium Polski samochód osobowy musi mieć ważną polisę OC. I nie ma tutaj żadnych wyjątków. Nieistotne jest dla urzędów to czy pojazd jest użytkowany czy nie. Nieważne jest także gdzie się on znajduje. Nawet jeżeli nasz samochód stoi w zamkniętym garażu z odkręconymi kołami to nie ma to żadnego znaczenia. Obowiązek płacenia polisy OC jest z góry urzędowo nałożony na każdy pojazd który posiada dowód rejestracyjny i tablice. Należy o tym pamiętać i bezwzględnie tego przestrzegać. Brak polisy OC może nas słono kosztować. Lepiej jest więc nie ryzykować.

Do kiedy muszę mieć polisę OC gdy chcę przeznaczyć samochód na złom ?

Jeżeli twój samochód jest już stary lub uległ uszkodzeniu to z pewnością chcesz się go szybko pozbyć aby zdjąć wszystkie ciążące na Tobie obowiązki. Jest to bardzo słuszne rozwiązanie. Nie warto przecież płacić polisy za auto które i tak nie nadaje się już do jazdy. Nie mamy jednak dla Ciebie dobrych informacji. Każde auto musi posiadać polisę OC. Umowę można rozwiązać dopiero na skutek jedne z procedur. Należy do nich między innymi złomowanie samochodu. Jeżeli zostanie przeprowadzona procedura złomowania samochodu to po niej można rozwiązać polisę OC. Oznacza to jednak iż do momentu przeprowadzenia procedury jak i zgłoszenia zezłomowania samochodu do urzędu auto musi mieć polisę OC. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będzie posiadało polisy OC to narażasz się na spore konsekwencję. Kara za brak polisy wynosi około 5 tysięcy złotych i jest uzależniona od czasu jaki auto nie posiadało polisy.

Czy warto więc trzymać stary samochód po domem ?

Zdecydowanie nie warto ponieważ zgodnie z Polskim prawem powinno mieć ono cały czas wykupione ubezpieczenie OC. Nie ma tu znaczenia w jakim fizycznie stanie znajduje się samochód. Nieistotne jest to czy jest wykorzystywany czy tylko stoi bezużytecznie uszkodzony w ogródku i gnije. W każdym przypadku powinien posiadać polisę. Nie ma więc co zwlekać z tym aby auta się po prostu pozbyć. Oddając auto na złomowanie jesteśmy w stanie pozbyć się powiązanej z nim polisy OC. Dodatkowo przekazując samochód na złom nie martwimy się już ani o poszukiwanie na niego klienta ani co stanie się z nim dalej. Samochód zostanie we właściwy sposób zdemontowany a my mamy czyste sumienie i spokój. Pozbyliśmy się problemu legalnie i zgodnie z przepisami możemy rozwiązać polisę i wyrejestrować auto w urzędzie. Dodatkowo za stare auto dostaniemy jeszcze kilkaset złotych. Nie ma więc sensu dalej przetrzymywać wraka pod domem.

Co warto wiedzieć przekazując samochód na złom ?

Jeżeli chcemy przekazać samochód na złom to musimy posiadać do niego wszystkie niezbędne dokumenty. Powinniśmy posiadać

  • dowód rejestracyjny
  • polisę oc
  • kartę pojazdu

Musimy być też właścicielem pojazdu wpisanym w dowód rejestracyjny. Jeżeli jednak auto zostało niedawno kupione to możliwe iż nie zostało jeszcze przerejestrowane. W takim przypadku powinniśmy jeszcze przedstawić umowę kupna-sprzedaży jaką zawarliśmy z właścicielem który znajduje się w dowodzie rejestracyjny pojazdu. Na podstawie przedstawionych dokumentów uprawniona do złomowania stacja powinna przeprowadzić całą procedurę. Dopiero po przeprowadzeniu procedury możemy wyrejestrować auto w wydziale komunikacji a później rozwiązać polisę OC u naszego ubezpieczyciela gdzie była ona zawarta. Pamiętajcie więc iż nie można polisy OC rozwiązać przed zezłomowaniem pojazdu. Powinna być ona ważna do samego końca procedury.